M2M ve Iot Nedir?

2008 yılı dünya teknoloji tarihinde dengelerin değiştiği bir yıl olarak yerini almıştır. Çünkü ilk defa 2008 yılında internete bağlı cihaz sayısı, internet erişimi olan insan sayısından daha fazla ölçülmüştür. Bu sayının 2020 yılında 50 milyar cihaz olacağı öngörülmektedir.

Gelişen sensör teknolojileri, %100 kapsama alanına ve 4G hızına ulaşan GSM altyapısı ile birlikte makinalararası iletişim gündeme gelerek M2M (Machine to Machine ) ağını oluşturdu. ‘Sanal’ internet ‘fiziksel’ internet halini aldı ve bu durum IoT (Internet of Things) adı ile literatürde ki yerini aldı.

Bugün doğadan, makinalardan, cihazlardan, yollardan, araçlardan hatta insanlardan… Aklınıza gelen her yerden data toplama imkanımız var. Bu verilerin toplanması, büyük dataların oluşturulması, analizi, raporlanması, istatiksel verilerin ortaya konması yeni bir ekosistem oluşturdu.

SADE; en başından beri bu ekosistemin oluşmasına, her ihtiyaca karşılık gelen, kolay uygulanabilir sensörler, bu sensörlerin bağlı olduğu veri aktarım cihazları ve bu cihazların topladıkları verilerin depolandığı, izlendiği ve raporlandığı platformlarla destek verdi. Bugün dünyada, SADE markalı 1 milyona yakın internete bağlı cihaz ve bu verileri bilgisayarlarından, tabletlerinden izleyen binlerce kullanıcı vardır.

Bizler oluşturduğumuz bu katalog ile SADE ürünleri ve platformları kullanılarak neler yapılabildiğini sizlere sunarken bir yandan da fikirleriniz için ilham kaynağı olmayı amaçladık.

.

M2M ve Iot Nasıl Çalışır?

SADE; akıllı bir dünyada yaşamanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm gereksinimleri, geniş çözüm yelpazesinde derleyip anahtar teslimi bir sunum ile dünyanın neresinde olursanız yerelleştirerek size inovativ sonuçlar sunmayı garanti eder. Projelerimizde kullandığımız tüm cihaz ve yazılımlar SADE bünyesinde tasarlanıp geliştirilmiştir. SADE; Data Center ve Saha Hizmetleri dahil olmak üzere uçtan uca çözüm sunar.