ÜRÜN : SADE IoTCloud SICAKLIK İZLEME & TAKİP SİSTEMİ
MÜŞTERİ : GÜRMAR MARKETLER ZİNCİRİ
İLGİLİ SEKTÖR/LER : Hızlı Tüketim, Perakende, Enerji, Lojistik

BAŞARI ÖYKÜSÜ

Gürmar Marketler Zinciri her bir mağazasında bulunan soğuk ve donuk odalar ile her model dolaplarının sıcaklık değerlerini merkez yönetim ofislerinden izleyerek olası problemlerde ürün bozulmalarının önüne geçmeyi hedeflemişti. Ancak her markette olduğu gibi yerleşik düzen, konsept dekor, izoleli soğuk odalar, farklı modellerdeki et, şarküteri ve içecek dolapları, söz konusu mağaza içerisinde sensör yerleştirme ve kablolama olanaklarını çok sınırlıyordu. Bunun yanında mağazanın çalışma saatleri nedeniyle mağaza içerisinde, saatler sürecek ikinci bir aktivite imkanı neredeyse yok gibiydi. Yapılan keşif sonucunda mağazanın zemin katında 4 ayrı soğuk oda mağaza içerisinde de 8 ayrı soğutucu olduğu gözlendi. Bunların her birine kablo çekmek ve bu kabloları telemetri cihazlarında sonlandırmak imkânsızdı. Tek seçenek her bir noktaya birbirinden bağımsız telemetri cihazları koymaktı. Her mağazada min. 12 nokta ve onlarca mağaza göz önüne alındığında bu seçenekte GSM tabanlı işletim maliyeti açısından müşteri tarafında kabul görmedi.

Bu koşullarda;
• Kablosuz
• Montajı çabuk ve kolay
• Tüm mağazayı tek gateway üzerinden sisteme bağlayabilecek kabiliyette
• Uzun ömürlü

bir çözüme gereksinim vardı.

SADEM2M tarafından BLE4.0 (iBeacon) teknolojisi ile geliştirilen kablosuz telemetri sistemi bu tip projeler için geliştirilmiş bir sistem. Gerektiğinde opsiyonel olarak arttırılabilen 80 m2 küresel alanda etkili bir ana ünite ve bu ana üniteye kablosuz olarak sıcaklık verisi aktarabilen sigara paketinden daha küçük bağımsız sensörlerden oluşuyor. Bu sensörler mıknatıslı arka yüzeyleri sayesinde kolaylıkla montaj edilebiliyor. Sistem ortalama büyüklükte bir mağazada 2-3 dk.da devreye alınabiliyor. Standart kullanımda sensörler 2 yıl pil boyunca pil değiştirmeden veri aktarımı yapıyor. Özelleştirilmiş arayüz sayesinde anlık izleme, geçmişe dönük raporlama ve olası ani değişimlerden sms ve e-posta aracılığı ile haberdar olmaya yarayan alarm kurguları mümkün. Ayrıca arayüz, mobil cihazlardan da izlenebilir ve yönetilebilir.


ERSEN BOVATEKİN / GÜRMAR IT DİREKTÖRÜ

MÜŞTERİ GÖRÜŞÜ

SADE M2M ürünleri ile merkez soğuk odalar ve frigorifik araçlar özelinde sıcaklık takibi yapıyorduk. Mevcutta yaptığımız bu izlemenin eksik kalan halkası mağazalarımızda ki soğuk odalar ve muhtelif soğutucularımızın izlenememesiydi. Mağaza içerisinde açıkta kalan bu noktalara sensör ve enerji kabloları çekerek kapsama altına almak neredeyse imkânsız bir operasyondu. Bu aşamada geliştirilen yeni ürün imdadımıza yetişti. Birkaç dakikada devreye alınan sistem ile tüm soğuk zincir kesintisiz olarak takip altına alındı. Ürünleri kullanmaya başladığımız ilk hafta soğuk odalarımızda meydana gelen bir arızanın alarm olarak bildirilmesi ile aldığımız önlem sayesinde neredeyse bir soğuk oda dolusu et ürününü bozulmaktan kurtardık. Özellikle gıda sektörüne SADE’nin ürün grubunu şiddetle tavsiye ediyorum.

KULLANILAN ÜRÜN/LER : SADE IoTCloud GATEWAY, SADE IoTCloud SICAKLIK SENSÖRÜ
KULLANILAN TEKNOLOJİ/LER : BLE 4.0, GPRS, SENSÖR